Slider

czwartek, 26 lipca 2018

Wirus! - recenzja

Pamiętacie film "Epidemia", w którym wirus siał spustoszenie w jednym z amerykańskich miasteczek? Epidemiolodzy wojskowi szukali szczepionki na śmiertelną chorobę. Nie będę pisał jak im poszło, by nie zdradzać zakończenia filmu tym co go nie widzieli. Teraz z podobnym wyzwaniem jak bohaterowie wspomnianego filmu możecie stanąć Wy. Musicie stawić czoła epidemii, zwalczać wirusy i uratować świat przed pandemią. To na Was czeka w grze Wirus! od wydawnictwa Fabryka Kart-Trefl Kraków. Sprawdźmy zatem czy tym Wirus!em łatwo się zarazić.


W niedużym pudełku z dość karykaturalną ilustracją lekarza otrzymujemy 68 kart oraz instrukcję. Karty są dosyć dobrej jakości, dobrze się je tasuje. Na nich ilustracje co do których mam mieszane uczucia, niby nie są brzydkie, ale też nie za specjalnie mi się podobają. Są utrzymane w podobnym tonie co okładka. Gra jest przeznaczona dla 2-6 osób w wieku od 8 lat.


Celem gry w Wirus! jest skompletowanie "człowieka" składającego się z czterech zdrowych organów, przy czym nie mogą się one powtarzać. Gracze rozpoczynają rozgrywkę z 3 kartai w ręku i w swojej turze mogą zagrać 1 kartę lub odrzucić dowolną ilość i wymienić je na nowe, tak aby mieć na ręku 3. Zagrać kartę możemy na kilka sposobów w zależności od jej rodzaju. Organy wykładamy przed siebie (jeśli takiego nie mamy). Szczepionki zagrywamy na zdrowe organy by je zabezpieczyć lub na chore by usunąć wirusa. Wirusy zagrywamy na karty przeciwników, by zarazić ich organy. Natomiast karty terapii to akcje specjalne, które zagrywamy by sporo namieszać w rozgrywce. Można nimi podmienić organy czy "sprzedać" swoje wirusy komuś innemu.
I zgodnie z tą zasadą rozgrywka toczy się do momentu aż któryś z graczy będzie miał przed sobą 4 różne, zdrowe organy. Jak widać zasady są bardzo proste, do wytłumaczenia w krótką chwilę.


Rozgrywka w Wirus! jest bardzo dynamiczna i szybka. Partia trwa dosłownie kilka do kilkunastu minut. Krótkie akcje i ich prostota sprawiają, że nie ma tu przestojów. Większego główkowania też tu nie znajdziemy, gdyż nasz wybór to max 3 karty, a działanie każdej z nich jest specyficzne. Daleko tu szukać strategii, ot patrzymy co nam los przyniesie i próbujemy coś z tego zrobić. No właśnie ten los. Gra jest bardzo losowa i dosyć sporo zależy tu od kart jakie dostaniemy. I choć niekiedy bywa frustrujące gdy nie przychodzi nam to co potrzeba, to są też momenty, że karta nam tak podejdzie, że błyskawicznie udaje nam się przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Mimo, że zazwyczaj nie przepadam za zbędną losowością, tak tutaj mi ona nie przeszkadza, a wręcz napędza tą grę.
Natomiast lubię w grach negatywną interakcję, a w Wirus!ie jest jej naprawdę sporo. I nie tylko poprzez zagrywanie kart zarazków, ale także poprzez karty terapii które potrafią mocno dać w kość przeciwnikom.


Muszę przyznać, że lepiej gra się w większym gronie. Choć w 2-3 osoby jest przyjemnie, to jesteśmy bardziej uzależnieni od siebie, a właściwie tego co nam przypadnie. Ciężko się przeszkadza, bo nie można liczyć, że ktoś inny zrobi "kuku" komuś kto wyraźnie zbliża się do zwycięstwa. Dlatego zdecydowanie polecam grać w większym gronie. Nawet w pełnym składzie rozgrywka jest szybka. A w dodatku im więcej osób tym więcej śmiechu, zabawy, emocji.


Podsumowując, Wirus! to bardzo zgrabna gra. Szybka, dynamiczna, pełna emocji i negatywnej interakcji. Łatwe zasady, prosta mechanika zagrywania lub odrzucania kart sprawia, że to gra dla niemal wszystkich. Nikt z moich współgraczy nie wypowiedział się źle na  jej temat. Raczej mniej lub bardziej przypadała do gustu. Często graliśmy kilka partii pod rząd. Ta karcianka to naprawdę bardzo przyjemny filler i jedyny Wirus! jakim chętnie dam się zarazić. :)

Plusy :
+ proste zasady
+ szybka, dynamiczna rozgrywka
+ negatywna interakcja

Minusy:
- słaba na 2 osoby
- czasami frustruje brak możliwości zagrania karty


                                                                                                                                       Marcin "Lubel" Lubański

Dziękuję wydawnictwu Fabryka Kart Trefl - Kraków za udostępnienie gry

http://www.trefl.krakow.pl/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz