Slider

sobota, 14 kwietnia 2018

Zostań stylistką - recenzja

Niniejsza recenzja gry będzie nieco inna niż zwykle. A to dlatego, że gra której dotyczy, a właściwie jej grupa docelowa jest dosyć specyficzna i ja osobiście raczej nie jestem jej bezpośrednim targetem, ale mam w domu kilka niewielkich osób, którym zdecydowanie bliżej do tego. Ja oczywiście opiszę zasady, przybliżę grę, ale część opinii należeć będzie do moich młodszych współgraczy. Nieprzedłużając, zapraszam do recenzji gry wydanej przez Fox Games p.t. Zostań stylistką. Pudełko od gry jest wielkości mniej więcej Dixita. Na okładce widnieje ilustracja dwóch dziewcząt w modnych stylizacjach, natomiast boki pudła są, a jakże, różowe. :) Elementy gry stanowią plansza, 4 pionki z podstawkami, kostka k6, 4 plansze modelek, kilkanaście kart stylu (wzorce), 20 kart specjalnych, żetony monet, żetony cen oraz ponad 50 tekturowych elementów strojów. Co do wykonania tychże elementów to na plus na pewno są dosyć grube, sztywne plansze modelek oraz plansza główna. Także karty są niezłej grubości, to samo można powiedzieć o wszystkich żetonach. Natomiast elementy strojów są moim zdaniem troszkę za słabej jakości. Są wykonane z cienkiej tektury, a w dodatku niektóre z nich są bardzo małe. to powoduje, że są bardzo podatne na wyginanie się i mają tendencję do wsuwania się w małe zakamarki (pod planszę). Fakt faktem, że jest ich dużo i zrobienie ich na lepszym materiale mogłoby znacząco podnieść cenę gry, która z uwagi na to do kogo jest kierowana wysoka być nie może. Ale trzeba także przyznać, że wszystko graficznie jest na niezłym poziomie, cieszy oko i jest naprawdę ładne.


W trakcie rozgrywki każdy dąży do skompletowania stylizacji na posiadanych kartach stylu (wzorcach). Przed przystąpieniem do gry każdy wybiera po dwie takie karty. Oprócz tego otrzymuje żetony monet o wartości 10., 3 karty specjalne oraz oczywiście pionek w kolorze wybranej planszy modelki. W swojej turze każdy rzuca kością i przesuwa swój pionek maksymalnie o liczbę oczek wyrzuconych na kości (może mniej) w kierunku jednego z 4 rodzajów punktów handlowo-usługowych znajdujących się po dwóch stronach planszy. Te punkty to sklepy z danym rodzajem ubioru lub salon fryzjerski do zrobienia modelce fryzury. Gdy gracz dojdzie do danego punktu kupuje za odpowiednią kwotę dany ubiór zgodnie z wzorcem. I tak krąży się pionami od punktu do punktu i dokonuje zakupów garderoby swoim modelkom. Wygrywa oczywiście ten, kto szybciej ubierze kompletnie swoją postać.
Żeby nie było tak monotonnie i nudno, każdy ma do dyspozycji karty specjalne. Może je także kupować stając w punkcie, w którym gra się zaczyna. Wśród kart specjalnych są m.in. bilety pozwalające przemieścić się nawet na drugą stronę planszy, karta promocji zmieniająca ceny towarów, a także wypłata sprawiająca, że dostajemy ekstra zastrzyk gotówki. Podobną funkcję do tej ostatniej pełni pole bankomat na planszy, w którym także możemy zasilić swój portfel przed dokonaniem kolejnych zakupów.
Tyle zasad podstawowej rozgrywki. Oprócz niej są także trzy minigry, które bardziej są zabawą w ubieranie modelek na rożne sposoby, aniżeli jakąś rywalizacją. Ot w Zostań stylistką dostajemy w sumie jedną grę i trzy malutkie. ;)


Pora na wrażenia z gry, tej podstawowej. Jak na wstępie wspomniałem, o pomoc w ocenie gry poprosiłem nieco młodszych graczy - syna, córkę i siostrzenicę. A oto co na temat gry powiedzieli.
Martyna (4 lata) : Dla mnie gra jest super, lubię ubierać modelki w tej grze. Wybieranie do jakiego sklepu po co iść też jest fajne, ale czasmi na kostce ciagle wypada 1 i 2 i długo trzeba iść. Czasami też brakuje pieniędzy i trzeba iść do maszyny i rzucić kostką, żeby mieć na następne ubrania. 
Justyna (7 lat) : Gra jest fajna. Można się poruszać o liczbę oczek na kostce albo uzywać kart specjalnych. Najfajniejsze jest ubieranie. Wszystkie kreacje są ładne. Trochę jest za mało sklepów i za mało części ubioru, ale mogę w tą grę grać często i zawsze się dobrze bawię.
Kuba (13 lat) : Najpierw nie chciałem w to grać, bo to gra dla dziewczyn, ale siostra bardzo chciała zagrać ze mną więc zagrałem. Gra ogólnie ok, ale to takie nudne łażenie po planszy i kupowanie. Fajnie, że są karty akcji, które coś zmieniają, można się szybko przemieścić w inne miejsce, albo komuś zmienić cenę. Pobieranie pieniędzy z bankomatu daje trochę szansę na szybsze skończenie, jak ktoś ciągle ma pecha i kupuje drogo. Z kolegami raczej bym w to nie zagrał, bo temat by im nie pasował, ale może niektóre koleżanki zagrałyby w Zostań stylistką. Ale ogólnie wolę ciekawsze, trudniejsze gry.No to ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze o rozgrywce. Zostań stylistką to taka trochę różowa odmiana Chińczyka z odrobiną urozmaicenia w postaci działania niektórych pól i kart akcji. Duża losowość za sprawą kostki. Wyborów tu nie za wiele, od razu mamy narzucone jak nasza modelka ma wyglądać, a decyzja polega jedynie na tym, w jakiej kolejności będziemy odwiedzać sklepy. Karty specjalne są fajne, choć dzięki karcie taksówki można znaleźć się wszędzie. Moim zdaniem trochę za silna ta karta w porównaniu z innymi. Emocji dla mnie tu nie za wiele, ot jedyna przyjemność, że widzę radość na buziach dzieci. Rozgrywka trwa dosyć krótko, choć można ją wydłużyć dobierając więcej kart modelek do ubrania.


Podsumowując, Zostań stylistką to gra łatwa, losowa, skierowana głównie do dziewczynek w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Gra jest ładnie zilustrowana, kolorowa, przyjemna. Plusem jest to, że wszystkie zasady są do przyswojenia nawet dla 3-4 latków, byle umiały choć trochę liczyć, reszta jest klarowna i zrozumiała.
Pozwolę sobie wyjątkowo nie wymieniać plusów i minusów, bo nie o to w tym momencie chodzi. Polecam tą grę głównie graczom młodszym, także chłopcom choć tu z rezerwą, bo temat może być dla nich nieatrakcyjny. Jednocześnie zaznaczam, że jeśli Wasze pociechy grały w nieco trudniejsze tytuły, to ta gra może im się szybko znudzić i wydać bardzo słaba. Dlatego bardziej nadaje się dla dzieci które grają na razie w gry proste, losowe.

Marcin "Lubel" Lubański

Dziękuję wydawnictwu Fox Games za udostępnienie gry

http://www.foxgames.pl/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz