Slider

poniedziałek, 10 października 2016

Zdrapkowe ciekawostki od Notre Game

Essen Spiel jest prawdziwą kolebką planszowych nowości. Na targach mają miejsce setki premier gier planszowych. Jedne bywają bardziej innowacyjne inne nieco mniej. Na sporą innowację postawiło w tym roku młodziutkie wydawnictwo z Czech, czyli Notre Game, które chce zademonstrować światu gry oparte na mechanice zdrapki! Jedną z nich, Planet Surprise, będzie można zakupić na targach, podczas gdy z drugą, wciąż usprawnianą Scratch Wars, można się będzie po prostu zapoznać. Gdybyście byli na tegorocznych targach Spiel, Notre Game znajdziecie przy stoisku numer 4-A116.


Planet Surprise

Jest to gra o eksploracji kosmosu. Każdy z graczy otrzyma jedną kartę zdrapkę z tej samej serii (co oznacza że na każdej z nich znajduje się ten sam zestaw punktów). Z racji prostoty komponentów W Planet Surprise zagrać możemy dosłownie wszędzie.


Gracze na przemian będą wykonywać swoje tury polegających na wyborze z kilku dostępnych akcji. Akcje oznaczać będziemy za pomocą zdrapywania (zupełnie jak w lotto). Takich czynności możemy wykonać w każdej grze równo po 10.


Najpopularniejszą z akcji będzie zdrapywanie-odkrywanie planet. Pod wierzchnią warstwą znajdziemy wartość punktową oraz drobny graficzny żarcik Celem gry jest odkrywanie ciał niebieskich o najwyższej wartości. Wydawać by się mogło, iż zależy to zupełnie od szczęścia, gdyby nie możliwość wykonywania akcji specjalnych, takich jak podglądanie  karty innego gracza lub podejmowanie za niego decyzji, którą planetę ma odkryć. W związku z tym poza szczęściem do zwycięstwa przydadzą nam się również dedukcja, taktyka i rozmaite psychologiczne zagrywki. Akcje należy zagrywać w odpowiednim momencie, tak aby zdażyć jeszcze skorzystać z odkrytej wiedzy (limit 10 akcji) lub skutecznie zniwelować plany przeciwnika. 


Twórcy zarzekają się że Planet Surprise, to gra szybka, zabawna oraz ekscytująca, a jedyne czego do niej potrzebujemy to szczwany umysł i paznokcie (przydać może się też jakaś mała moneta ;-) ). Na chwilę obecną Notre Game oferuje 4 wrzechświaty z różnymi planetami, jednak w przyszłości planują dodawać ich coraz więcej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie BGG


Scratch Wars

Jest to bardzo nietypowa kolekcjonerska karcianka, w której niektóre rozwiązania bardziej pasują do typowej planszówki. Gra została osadzona w klimatach fantastycznych. Gracze będą posiadać karty bohaterów i broni. Przygodę ze Scratch Wars można będzie zacząć mając tylko dwie karty, po jednej z każdego typu.


Podobnie jak w przypadku Planet Surprise i tutaj wykorzystano mechanizm zdrapki, bo właśnie w takiej postaci sprzedawane będą karty. Głównym powodem ma być ogromna ilość unikalnych kart. Każdy bohater będzie miał wyjątkowe imię i statystyki. Nikt na całym świecie nie będzie mieć takiej samej karty (np. czeska edycja ma zaplanowane 2 miliony różnych kart). W każdym kraju bohaterowie mają być dowcipnie nazwani, zgodnie z rozmaitymi zależnościami językowymi.
Dzięki zdrapkom gracze nie będą znali szczegółów swoich kart do praktycznie ostatniego momentu. Mimo to twórcy obiecują dobry balans i możliwość zwycięstwa nawet słabszymi bohaterami.


Kolejną innowacja ma być mechaniczny obrotowy element służący do wybierania efektów w grze. Tytuł ma skupiać się głównie na wyborze i odpowiednim wykorzystaniu broni oraz ekwipowaniu bohaterów, a do wygranej potrzebować będziemy dobrej strategii i zarządzania ryzykiem.

W Scratch Wars będzie dostępne kilka różnych trybów rozgrywki. Od pojedynku dwóch bohaterów uzbrojonych w do pięciu broni, poprzez walki drużyn herosów, do grania w więcej więcej osób/drużyn.


Co ciekawe, na każdej karcie znajdziemy kod QR, za pomocą którego będziemy mogli przenieść ją do aplikacji mobilnej. Każdy bohater i broń zostaną w niej przedstawione w 3D. Do tego będziemy mogli zobaczyć ich animacje oraz wszystkie magiczne efekty :-)

Gra ma zostać wydana w Czechach na początku 2017 roku, podczas gdy ok marca/kwietnia trafi na platformę Kickstarter, celem ufundowania anglojęzycznej edycji.

Więcej informacji na BGG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz