Slider

niedziela, 25 września 2016

Kraby na fali - recenzja

Bycie królem to generalnie przyjemna posada. Królem we własnym zamku, królem na wzgórzu, królem parkietu. A gdy tak się złożyło i zostałeś krabem to zdecydowanie najlepszym stanowiskiem jest bycie Królem Plaży! O taki tytuł przyjdzie wam walczyć w grze Kraby na fali wydanej przez Fox Games. Jest to dość abstrakcyjna gra logiczna dla 2-4 graczy chociaż trzeba przyznać, że twórcy udało się przemycić do niej odrobinę klimatu. Jeśli chcecie się przekonać czy warto mieć Kraby w swojej kolekcji, zapraszam do lektury.


Ostatnimi czasy Fox Games wydało sporo niewielkich logicznych gier. Przykładem może tu być chociażby Bitwa o Tortugę i Owce na wypasie. Gry mechanicznie różne ale za to z jednym wspólnym mianownikiem, czyli bardzo trwałym i ładnym wydaniem. Podobnie jest w przypadku tego tytułu. W pudełku znajdziemy drewniane żetony krabów w trzech rozmiarach i w czterech kolorach, plansze w dość nietypowym kształcie (początkowo lubi trochę poodstawać od stołu) oraz oczywiście instrukcję. Wszystko jest moim zdaniem mocno dziecioodporne, grube, wytrzymałe. Do tego całość znajdzie swoje miejsce w ładnej wyprasce. Kolory elementów są żywe, a grafiki krabów urocze. Co za tym idzie, wykonanie na plus.


Sama rozgrywka nie jest przesadnie skomplikowana, zresztą nie bez powodu mieści się na jednej kartce. Wybieramy kolory żetonów, bierzemy wszystkie kraby w wybranych kolorach i rozkładamy je losowo na planszy. Warto zaznaczyć że dostępne na heksoidalnej planszy miejsca są zależne od ilości graczy. Po rozłożeniu pionów możemy zaczynać. W swojej kolejce poruszamy jednego z naszych krabów według poniższych zasad:

  • Mały krab porusza się o 3 pola
  • Średni krab porusza się o 2 pola
  • Duży krab porusza się o 1 pole
O ile w trakcie ruchu możemy przechodzić po dowolnych krabach (naszych lub przeciwnika), tak kończyć ruch możemy tylko na krabie o tym samym rozmiarze lub mniejszym. Tylko krab znajdujący się na wierzchu takiego stosu może się poruszać. Najciekawszą zasadą jest tutaj Fala. Jeśli w dowolnym momencie jakieś kraby odłączą się (zostaną odcięte) od skupiska, fala zmywa je do morza. Jeśli powstaną w ten sposób dwa skupiska, na plaży zostaje tylko to większe. W momencie gdy gracz nie ma możliwości ruchu, zostaje wyeliminowany z gry, a gdy odpadną wszyscy poza jednym gra kończy się i ostatni gracz zostaje oczywiście Królem Plaży ;-)


Reguły są proste choć na szczęście nie prostackie. Jedna gra trwa w porywach do 20 minut chociaż przeważnie dacie się namówić na rewanż. Za duży plus należy uznać zadziwiająco dużą ilość strategii ukrytą w mechanice Krabów na fali. Głównym prowodyrem takiej sytuacji jest tutaj wspomniana zasada fali, która skraca rozgrywkę i wprowadza karanie błędów. Przy okazji dodaje też odrobinę klimatu, o który raczej ciężko w tego typu grach. Możliwości jest tu na tyle dużo, że mimo iż gra jest tytułem mocno familijnym, dorośli gracze raczej nie będą się przy niej nudzić. Wiek 8+ został dobrany idealnie, chociaż nieco młodsze dzieciaki też powinny załapać zasady rozgrywki. Niestety w przypadku grania z takimi maluchami, rodzice raczej nie mogą dawać z siebie wszystkiego. Natomiast podczas gry z co cwańszymi ośmiolatkami, mimo dawania z siebie wszystkiego wciąż możemy dostać okrutne baty, co również jest sporym plusem. W zasadzie jedyną wadą produktu jest moim zdaniem losowe rozłożenie krabów na starcie. Jako że do gry nie został dołączony żaden worek do losowania, dość ciężko jest je rozłożyć naprawdę sprawiedliwie. W sumie najlepszym sposobem byłoby w tym przypadku mieć przy stole osobę, która kompletnie nie zna reguł gry, ale wiadomo może to być trudne do osiągnięcia. Do tego początkowe rozłożenie wprowadza tutaj spory element szczęścia, który może już na starcie mocno przechylić szalę  na korzyść jednego z graczy. Na szczęście zawsze można rozegrać kilka gier z rzędu co nieco minimalizuje wpływ losowości na zwycięstwo. 


Generalnie Kraby na fali są tytułem dobrym, zwłaszcza jeśli podobały się wam (lub waszym pociechom) np. Owce na wypasie. Jeśli szukacie dobrze wykonanej gry logicznej, która przy okazji może być dobrym szybkim fillerem dla całej rodziny, Kraby powinny okazać się strzałem w dziesiątkę.

Plusy:
+ Ładne, dziecioodporne wykonanie
+ Idealnie trafiona grupa wiekowa
+ Sporo strategicznej głębi daje frajdę również rodzicom

Minusy:
- Startowe rozkładanie krabów
Dziękuję wydawnictwu Fox Games za udostępnienie gry

http://www.foxgames.pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz