Slider

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Graj śmiało w Kakao

Gry planszowe powinny relaksować. Nie bez powodu dla większości z nas jest to hobby, a nie praca. Dlatego dobra zabawa powinna się liczyć o wiele bardziej niż zwycięstwo nad przeciwnikiem. Dlatego właśnie powstały gry familijne, które nie powodują rozpadu rodziny zbyt zaciętą konkurencją o wygraną. Świetnym przykładem takiej właśnie gry jest "Kakao", wydane w Polsce przez G3. Jednak wiadomo, że w każdej kategorii są lepsze i gorsze gry i czasem jakaś mała ukryta wada potrafi zepsuć nam radość z rozgrywki. Czy ten tytuł ustrzegł się takich przywar? Zapraszam do lektury recenzji ;-)


Zawartość sporawego pudełka mogliście obejrzeć tutaj. Tutaj postanowiłem jedynie pochwalić bardzo dobrą jakość wszystkich komponentów. Tekturowe żetony i kafelki są odpowiedniej grubości. Drewniane żetony kakaa są po prostu urocze, a wykorzystane w grze meeple pochodzą ze znanej każdemu gry Carcassonne (o czym informuje nas odpowiednia adnotacja w instrukcji). Pudełko oraz tekturowe kafle są ozdobione klimatycznymi, kolorowymi rysunkami południowoamerykańskiej dżungli. Jednym słowem cudo!


Na osobne słowa uznania zasługuje też rewelacyjnie przemyślana wypraska, w której każdy element ma swoje przypisane miejsce. Drobnym mankamentem jest niestety obniżenie wypraski (ok. 2 cm), które sprawia że podczas transportu lub postawienia pudełka na boku, elementy wysypują się z pudełka. Można to jednak łatwo rozwiązać za pomocą tekturowych sztanc, z  których wyciągaliśmy kafle i żetony. Wygląda to tak:


Reguły gry są bardzo proste, chociaż zdecydowanie nie prostackie. Opiszę tu tylko ogólny przebieg rozgrywki, jako że na 6 stronach instrukcji udało się zmieścić idealnie wytłumaczone zasady, masę pomocnych obrazków i kilka przykładów, a co z tym idzie nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów ze zrozumieniem reguł.


Gracze po kolei będą wykładać na stół kafle pracowników swojego koloru, kierując przy tym narysowane na nich ludziki w stronę kafli dżungli. Jeśli pomiędzy dwoma kaflami pracowników pojawi się wolna przestrzeń, dokładamy do niej jeden z dwóch dostępnych kafli dżungli. Każdy z nich daje nam jakąś jednorazową korzyść, która będziemy oznaczać na swojej okrągłej planszy wioski. I tak np. kafel plantacji da nam żeton kakaowca, kafel wody pozwoli na przesunięcie meepla nosiwody, a kafel rynku pozwoli na sprzedaż odpowiedniej ilości ziaren i położenie na planszy wioski złotych monet, od ilości których zależeć będzie nasze zwycięstwo. Jedynie kafle świątyni nie zapewniają nam natychmiastowej korzyści, a jedynie potencjalne punkty na koniec gry (które często przeważą szalę zwycięstwa na naszą korzyść). Gra toczy się do wyczerpania przez każdego gracza kafli pracowników, po czym następuje liczenie punktów i ogłoszenie zwycięzcy. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości tytułów, grę rozpoczyna najstarszy gracz (Ha! Wreszcie to ja mogę rozpocząć ;-) ).


Zasady zasadami, ale o rozgrywce trzeba powiedzieć jedno: jest niezmiernie frajdogenna. Mechanika gry została bardzo wnikliwie przemyślana. "Kakao", podobnie zresztą jak napój o tej samej nazwie, zapewnia dużą dozę przyjemności i wspomnianego przeze mnie w pierwszym akapicie relaksu. 


A zatem pora na podsumowanie. Jak już zdradziłem delikatnie w tytule posta warto grać w "Kakao". Jest to wg mnie jeden z lepszych tytułów do gry z dziećmi, osobami rozpoczynającymi przygodę z grami planszowymi oraz zaawansowanymi graczami, chcącymi zagrać w coś lżejszego. Poza niepotrzebnie obniżoną wypraską, naprawdę ciężko jest mi tutaj znaleźć jakąkolwiek wadę, a za to zalet jest całe mnóstwo. Polecam grę doprawdy każdemu, zwłaszcza że można ją kupić za ok. 80 zł. Wydawnictwu G3 należą się ogromne brawa za bardzo dobrą decyzję o wydaniu tego tytułu.

Plusy:
+ Proste i łatwe do opanowania zasady
+ Piękna grafika
+ Solidne i szczegółowo wykonane komponenty (zwłaszcza żetony kakaa)
+ Przejrzysta instrukcja nie pozostawiająca żadnych niedopowiedzeń
+ Relaksująca i szybka rozgrywka
+ Tytuł zarówno dla młodszych jak i dla starszych
+ Cudowna wypraska...

Minusy:
-...która została niepotrzebnie obniżona


Dziękuję wydawnictwu G3 za udostępnienie gry
 
http://www.g3poland.com/

2 komentarze: