Slider

czwartek, 23 lipca 2015

Kostki zostały zrecenzowane!


Hej, w dzisiejszym poście podzielę się swoimi przemyśleniami na temat kościanej gry "Kostki zostały rzucone!" (zbieżność nazw zupełnie przypadkowa :-) ). Jest to polskie wydanie gry "Nada!". Wydawcą jest Fox Games. Zawartość jednorazowego pudełka mogliście zobaczyć w poście z cyklu "Co w pudle piszczy" (tutaj).


O wykonaniu warto kilka słów powiedzieć. Ciężko jest mu coś zarzucić. Kostki są solidne, a pomysł zastąpienia nieporęcznego pudełka małym woreczkiem jest genialny. Jedyne do czego mogę się przyczepić to wizerunek kwiatka na kostkach. Przy stole pojawiały się spory, czy nie jest to czasem motyl. Ale generalnie plus za wykonanie i poręczność gry.


Plus należy się również za instrukcję. Jest zgrabnie napisana, nie pozostawia wiele wątpliwości. Zresztą jako że Kostki są grą imprezową, to i zasady nie są zbyt trudne. Wszystkie reguły spokojnie mieszczą się na kartce formatu około A5, która po złożeniu idealnie mieści się w woreczku z kostkami.


Przejdźmy zatem do samej rozgrywki. Możemy tutaj wybrać między dwoma wariantami. W pierwszym z nich (2-6 graczy) jedna osoba będzie rzucać dwunastoma kostkami (po 6 w każdym kolorze), a następnie gracze będą szukać dwóch zbieżnych symboli na kostkach o różnym kolorze. Gdy taki znajdą, muszą krzyknąć nazwę symbolu i jeśli faktycznie okaże się że występuje on w na kostce pomarańczowej i białej, to zabiera wszystkie kostki z odpowiednim wizerunkiem. Na niego spadnie również obowiązek rzucenia pozostałymi kośćmi. Trzeba jednak pamiętać, że nie warto krzyczeć pochopnie, ponieważ ten kto się pomyli zostanie ukarany. Jeśli w którymś momencie okaże się, że na wyrzuconych kostkach nie pojawia się żaden symbol w dwóch kolorach, pierwszy gracz który krzyknie "nie ma!", bierze wszystkie kości. Następnie bierzemy kolejne 12 kości i zabawa toczy się dalej. Ten kto po trzech takich rundach ma najwięcej kości wygrywa. 

W drugim wariancie (2-4 graczy) gracze podzielą się na starcie kostkami i będą rzucać jednocześnie losowymi kośćmi (ich ilość jest zależna od ilości graczy) z własnej puli. Ten kto wypatrzy zbieżny symbol lub brak takowych, bierze wszystkie kości i dokłada je do własnych zasobów. Mi osobiście kojarzy się to trochę z karcianą wojną i muszę przyznać, że drugi wariant przypadł mi do gustu nieco bardziej niż pierwszy. Jednoczesne rzucanie wprowadza pewną nerwowość, która dodaje smaczku tej grze.


To tyle jeśli chodzi o zasady gry. Jak to się wszystko sprawdza w praktyce? Ano całkiem nieźle. W odpowiednim towarzystwie będziemy się przy tym tytule całkiem nieźle bawić. Nie jest to może majstersztyk, który zadowoli i wciągnie graczy zaawansowanych, ale pamiętajmy że jest to gra imprezowa (chociaż ja wole ją nazywać grą wakacyjną). Niestety ogrywana za często w tym samym towarzystwie, gra może się znudzić. Podoba mi się to, że jej gabaryty umożliwią zabranie jej dosłownie wszędzie i pozwolą na rozgrywkę nawet na plaży czy na innej łące. Podsumowując, "Kostki zostały rzucone!" okazały się całkiem niezłą grą imprezowo-familijną i wiem, że na pewno będę ją brał na różne wyjazdy zwłaszcza, że pora jest odpowiednia :-)

Plusy:
+ Małe rozmiary i dobrze przemyślany woreczek
+ Zwięzła i czytelna instrukcja
+ Proste zasady
+ Solidne wykonanie
+ Dwa warianty
Minusy:
- Za mało wymagająca dla zaawansowanych graczy
- Przez swoją prostotę może się dość szybko znudzić


Dziękuję wydawnictwu Fox Games za udostępnienie gry

http://www.foxgames.pl/

1 komentarz: